pátek 11. února 2011

Jak správně bydlet ve srubovém domě

Mnozí z nás si pod pojmem srubové domy představí spíše rekreační stavbu a ještě k tomu nevalné kvality. Opak je však pravdou – dnešní moderní sruby dokáží nabídnout stejně tak kvalitní bydlení jako stavby zděné.
Srubové domy nejsou v našich končinách vnímány jako rodinné domy k trvalému bydlení. Spíše jako chaty. Avšak vhodné prostředí, změna myšlení nebo touha po změně může obrátit životní styl člověka, více se orientovat k přírodě. Dřevo a jeho všudypřítomnou vůni namísto rovných vyštukovaných stěn nesnese každý. V kontrastu se dřevem jsou však interiéry vybaveny klasickými povrchy podlah (dlažba, kámen, koberce), kachličkami v koupelně, kuchyní dle přání a potřeby paní domu.
Ten, kdo se rozhodne pro tento typ bydlení, musí mít samozřejmě kladný vztah ke dřevu a přírodě. Také umístění srubového domu nelze ponechat náhodě – asi těžko budeme budovat sruby mezi panelovou zástavbou či ve vilové čtvrti.
Srubový dům se Vám stane spolehlivým ochráncem před negativními vlivy dnešního životního prostředí. Dřevo pracuje jako filtr, který odbourává elektrostatickou energii i nepříjemné pachy, koordinuje vlhkost vzduchu, redukuje energetický a radiový smog. Zajišťuje čistotu vnitřního ovzduší permanentní filtrací.
Srubové domy působí velmi kladně na zdraví svých obyvatel. Každá stavba filtruje venkovní vzduch a dřevo dokáže zpracovat až o osmdesát procent více škodlivin než běžné zdivo.
Srubový dům je obvykle ošetřen proti případným plísním, houbám a dřevokazům. Vnitřní stěny lze impregnovat například včelím voskem. Srubové domy jsou proto vhodné pro alergiky.
Kdo by chtěl bydlet ve srubovém domě, musí si pečlivě zvolit projekt stavby, protože příčky se stávají součástí konstrukce stavby a přesun příček prakticky není možný. Měli byste zvážit, hodí-li se srubový dům na parcelu. Rozhodně jsou tyto stavby elegantně sladěné s přírodou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.